משאבת בורג (מאמר)

משאבות בורג – Screw/ Spindle Pump's

 מאמר מאת מתי דה הס, ראש מחלקת משאבות בברלין טכנולוגיות

היום, בעידן המודרני בו תנאי השוק משתנים ללא הרף ודרישות הלקוח תובעניות יותר ויותר, נדרשים מפעלים לפתח וליישם קווי יצור בעלי אמינות גבוהה ויחס אחזקה נמוך על מנת לשמר את הכדאיות הכלכלית של פעילותם לטווח הארוך. משפחת המשאבות הבורגיות, המתאימות לקשת רחבה של חומרי גלם/ עיבוד, הינה כלי עזר חשוב המסייע למפעלים בהשגת המטרות הללו. משאבות בורגיות נפוצות מאוד בתעשיה ומכסות נתח נרחב בתחום המשאבות. בעזרת שילוב טכנולוגיה מתקדמת עם ידע שנצבר במשך עשרות שנים, המשאבות הללו מספקות את התנאים הדרושים ל"שקט תעשייתי" מובהק – משאת נפשו של כל מנהל אחזקה/ טכני.

משאבות בורגיות מתחלקות ל- 3 תת קבוצות עיקריות : חד בורגית (חלזונית –  Single / Mono Spindle/ Screw), דו בורגית (Dual Spindle/ Screw) ותלת בורגית)  (Triple Spindle/ Screw. מגוון המשאבות הבורגיות מאפשר טווח יישומים רחב בספיקת לחצים וטמפ' משתנות, מנוזלים דלילים צמיגות נמוכה ועד לצמיגויות גבוהות מאוד, נוזלים נקיים ונוזלים עם מוצקים. איפיון היישום יקבע את סוג המשאבה המתאימה.

משאבה בורג:

pic3 screw%20pumps_%20pic1[1]

משאבה חד בורגית Mono/ Single משמשת את כל הקשת הרחבה של היישומים החל מנוזלים דלילים עד צמיגים מאוד, נקיים ועם מוצקים ולחצים של עד 96 בר. פעולת השאיבה מתקבלת כתוצאה מסיבוב רוטור קשיח בתוך סטטור נייח שהוא אלסטומר גמיש. לשני החלקים יש קו בורגי, לרוטור יש התחלה בורגית אחת, לסטטור יש 2 התחלות. כתוצאה מכך נוצר חלל בין הרוטור לסטטור, החלל מתקדם לאורך המשאבה בצורה סיבובית ומעביר את הנוזל איתו.

שימושים ויתרונות: בתעשיית המזון- העברה עדינה יחסית במוצר של נוזלים עם מוצקים בצמיגות גבוהה עם פגיעה מינימלית במוצר. בתעשיית השפכים- יכולת העברת מים מלוכלכים עם מוצקים בלחצים גבוהים. בתעשיית הקוסמטיקה והתרופות- העברת נוזלים בצמיגות גבוהה מאוד. בתעשיית הדלקים- העברת נוזלים בצמיגות גבוהה ובלחצים גבוהים. בתעשיית הנייר- העברת עיסות בצמיגות גבוהה ועם חתיכות. חידושים ושיפורים : סטטורים המאפשר יצירת לחץ, אטמים מכאניים בגישה קלה, חיישני טמפ 'להתראה, חומרי מבנה אקזוטים ועוד.

משאבה 2 ברגים:

תמונה 3 תמונה 4

גם משאבה דו בורגית ( Dual Spindle/ Screw ) משמשת את כל הקשת הרחבה של היישומים, החל מנוזלים דלילים וצמיגיים, נקיים ועם מוצקים בלחצים בינוניים של כ- 40 בר וספיקות גבוהות של עד 1300 מק"ש. אופן פעולת המשאבה מתקבל כתוצאה מסיבוב בורג מניע אחד כאשר הבורג השני מתוזמן ע"י תמסורת גלגלי שיניים לנוע בהתאמה. נוזל ממלא את החלל שבין גוף המשאבה לבורג ומתקדם לאורכו. אמינותה של משאבה זו גבוהה מאוד מכיוון שאין מגע ישיר בין החלקים הסובבים ולכן השחיקה נמוכה מאוד. שימושים ויתרונות: בתעשיית המזון- העברה עדינה יחסית במוצר של נוזלים עם מוצקים בצמיגות גבוה עם פגיעה מינימלית במוצר. בתעשיית הקוסמטיקה והתרופות- העברה נקייה ועדינה של הנוזל. בתעשיית הדלקים- העברת דלקים גולמיים עם שאריות מים וחול. משאבה 3 ברגים:

תמונה 5

משאבה תלת בורגית ( Triple Spindle/ Screw ) משמשת לנוזלים שומניים, נקיים בלחצים גבוהים של כ- 280 בר וספיקות בינוניות של עד 450 מק"ש. פעולת השאיבה מתבצעת כתוצאה מסיבוב בורג מניע מרכזי כאשר 2 הברגים האחרים מונעים על ידו הפוך בהתאמה. הנוזל ממלא את החלל שבין גוף המשאבה לברגים ומתקדם לאורכם. בשל העובדה שיש מגע ישיר של הבורג המרכזי עם 2 הברגים הצידיים לצורך הנעה, משאבה זאת חייבת לעבוד עם נוזל שמנוני. אמינותה של משאבה זאת גבוהה מאוד מכיוון שכל המאמצים הנוצרים בין הברגים מבטלים האחד את השני וכך נוצר מצב ניטרלי. מאפיינים נוספים הינם נצילות גבוה, יניקה עצמית, זרימה בעלת תנודתיות נמוכה, קומפקטית. שימושים ויתרונות: בתעשיית הדלקים, שמנים, פטרוכימיקלים. בתעשיית המעליות הידראוליות. בתעשיית מכונות עיבוד שבבי הנדרשות למכלולים עם שמנים. חידושים ושיפורים : הנעה מגנטית – Magnetic Motor, עמידות לטמפ' גבוהות – High Temperature Resistance, מבנה מודולרי – Modular Structure, חומרי מבנה אקזוטים –  Exotic Strucutre Materials ועוד.